22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley
Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...
czytaj więcej
Dawno nie czytałam książki, która tak mocno, lecz bez czułostek i egzaltacji akcentuje rolę ciała i próbę nawiązania kontaktu ze swoją cielesnością – mówiła w Dwójce krytyczka literacka Anna Marchewka o "Dzienniku zimowym" Paula Austera.
"Dziennik zimowy" reklamowany jest jako autobiografia i "lektura obowiązkowa dla fanów »Trylogii nowojorskiej«". – To wprowadza w błąd – ocenił Grzegorz Jankowicz, krytyk, tłumacz, eseista, redaktor „Tygodnika Powszechnego”, współtwórca korporacji Ha!art. – Oczywiście rozumiem, że to zabiegi marketingowe, mające przyciągnąć średnio zorientowanego czytelnika. Gdyby jednak wydawnictwo odważyło się napisać, że to książka nie dla wszystkich, lecz dla tych, którzy wchodzą w fazę długiego zimowego cienia, to dzieło mogłoby zyskać paru czytelników – mówił.
Krytyk przypomniał o wyróżnionych przez Sørena Kierkegaarda etapach życia: estetycznym, etycznym i religijnym, twierdząc, że Paul Auster jest tuż po etapie etycznym, lecz wcale nie ma ochoty wchodzić w etap religijny, który usypia czy uspokaja umysł. – Chce raczej skonfrontować się z tym, co czeka go za rogiem 64. roku życia – powiedział.
czytaj dalej
źródło: http://www.polskieradio.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze