Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley

Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...

czytaj więcej
2014-07-14

Blizny na twarzy Paula Austera

Dawno nie czytałam książki, która tak mocno, lecz bez czułostek i egzaltacji akcentuje rolę ciała i próbę nawiązania kontaktu ze swoją cielesnością – mówiła w Dwójce krytyczka literacka Anna Marchewka o "Dzienniku zimowym" Paula Austera.

"Dziennik zimowy" reklamowany jest jako autobiografia i "lektura obowiązkowa dla fanów »Trylogii nowojorskiej«". – To wprowadza w błąd – ocenił Grzegorz Jankowicz, krytyk, tłumacz, eseista, redaktor „Tygodnika Powszechnego”, współtwórca korporacji Ha!art. – Oczywiście rozumiem, że to zabiegi marketingowe, mające przyciągnąć średnio zorientowanego czytelnika. Gdyby jednak wydawnictwo odważyło się napisać, że to książka nie dla wszystkich, lecz dla tych, którzy wchodzą w fazę długiego zimowego cienia, to dzieło mogłoby zyskać paru czytelników – mówił.

Krytyk przypomniał o wyróżnionych przez Sørena Kierkegaarda etapach życia: estetycznym, etycznym i religijnym, twierdząc, że Paul Auster jest tuż po etapie etycznym, lecz wcale nie ma ochoty wchodzić w etap religijny, który usypia czy uspokaja umysł. – Chce raczej skonfrontować się z tym, co czeka go za rogiem 64. roku życia – powiedział.

czytaj dalej

 

źródło: http://www.polskieradio.pl

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech