Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


22 XI 1940 zmarł Wacław Berent

Wacław Berent (obok Władysława Reymonta gówny przedstawiciel realizmu w literaurze młodopolskiej), tłumacz i poligota (biegle posługiwał się językiem rosyjskim, niemieckim, francuskim oraz włoskim, podjął się ponadto nauki języka angielskiego oraz ...

czytaj więcej
2014-07-14

Książki wyczekiwane, czyli premiery przełomu lata i jesieni

Przedstawiamy przewodnik książkowy, czyli zapowiedź tego, na co czekają czytelnicy. Książki końca lata i początku jesieni, czyli wskazówka dla tych, którzy zastanawiają się, co jeszcze uda nam się do końca roku przeczytać. O pięciu tytułach, które łączy "Trójkowy Znak Jakości", opowiadamy w audycji "Do południa".

Na przełomie lata i jesieni odbędą się targi książki w Krakowie. Wtedy będzie miał miejsce prawdziwy wysyp nowości. Wśród nich znajdą się książki oczekiwane od lat. - Będą to książki obiecane nam przez autorów. Będą też ważne tytuły z zagranicy i niespodzianki - zapowiada Michał Nogaś. Czego konkretnie możemy się spodziewać?
Andrzej Stasiuk "Wschód"

Według Magdaleny Budzińskiej, redaktorki tekstu, o tej książce Andrzej Stasiuk od dawna mówił, że ją pisze. - Tak naprawdę od momentu kiedy Europę Środkową porzucił na rzecz Wschodu, czyli Rosji, Mongolii, Tadżykistanu i Chin. Odkąd zaczął tam jeździć. Od razu wiedział, że będzie chciał napisać o tym książkę. To opowieść o podróży, która otwiera podróżnikowi nowy świat, otwiera też bardzo dużo w jego pamięci - mówi gość "Do południa". Pierwszym kontaktem pisarza ze Wschodem była jego podróż do dziadków na wieś. Wspomnienia z dzieciństwa wracają dzięki wyprawie m.in. do Rosji.

Jaume Cabre "Głosy Pamano"
Anna Sawicka, autorka przekładu opowiada, że w tytule tej opowieści nie chodzi o krainę w Ameryce Łacińskiej, ale niewielką rzekę w Pirenejach. Tę książkę uznaje się za najważniejszą w dorobku pisarza. Nie ma takiego rozmachu jak "Wyznaję", bo zasięg chronologiczny jest mniejszy. To lata 40. w Hiszpanii, już po wojnie domowej, ale w trakcie II wojny światowej. Później jest też perspektywa współczesna. - Powieść ma bardzo ciekawą strukturę, składa się z 7 rozdziałów. Każdy zaczyna się w Watykanie, a kończy na cmentarzu. Uczestniczymy w procesie beatyfikacyjnym. To powieść wielowątkowa, z mnóstwem postaci drugoplanowych - mówi Anna Sawicka.


czytaj dalej

 

źródło: http://www.polskieradio.pl
foto: PR/E. Iwanicka

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech