22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley
Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...
czytaj więcejKoncert Ani Dąbrowskiej, panel poświęcony m.in. zjawisku lansu we współczesnej literaturze, a na deser - Wielkie Nocne Czytanie z Andrzejem Sewerynem. Przed nami wręczenie tegorocznej Nagrody Kościelskich i cykl związanych z nią imprez.
- Myślę, że to, co najbardziej wyjątkowe w tych spotkaniach, to fakt, że łączą pokolenia - mówiła podczas wczorajszej konferencji Agata Grenda, dyrektor wydziału kultury urzędu marszałkowskiego, który wsparł nagrodę po raz piąty.
Fundacja im. Kościelskich to jedna z najstarszych polskich instytucji kulturalnych. Działa w Genewie, a swoją nagrodę przyznaje młodym twórcom od 1962 r. Do grona laureatów Nagrody Kościelskich, zwanej niekiedy "polskim Noblem dla pisarzy przed czterdziestką", należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy, m.in. Sławomir Mrożek (1962), Zbigniew Herbert (1963), Tadeusz Konwicki (1964), czy Gustaw Herling-Grudziński (1966).
Tegoroczne jury Fundacji nagrodziło tym razem poemat "Dokąd bądź" - "dojrzały projekt z pogranicza literatury i życia" autorstwa Krzysztofa Siwczyka. Laureat (rocznik 1977) jest nie tylko autorem wydawanych od dwóch dekad tomów poezji, określanych niekiedy głosem "pokolenia MTV", ale także krytykiem literackim, działaczem kulturalnym, wydawcą, a nawet aktorem (zagrał Wojaczka w filmie Lecha Majewskiego).
więcej informacji na profilu Nagrody Kościelskich na Facebooku oraz na stronie www Fundacji.
źródło: http://wyborcza.pl
fot.: Marszałek Wielkopolski Marek Woźniak podczas konferencji w sprawie Nagrody Kościelskich (PIOTR SKÓRNICKI)
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze