22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley
Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...
czytaj więcejZrozumiałem, że pisanie to poważna sprawa, gdy po raz pierwszy za pisanie (wówczas wspólne z Jackiem Kuroniem) zostałem skazany na karę więzienia. Niestety, nie przepadam dziś za tym, co wtedy napisałem - mówi laureat. Najważniejszą nagrodę literacką w Polsce przyniosła mu autobiografia "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" (Iskry).
Prof. Karol Modzelewski odebrał nagrodę w niedzielę wieczorem w gmachu BUW. Tadeusz Nyczek, przewodniczący jury, mówił w laudacji: "Każdy z nas ma jakiś prywatny życiorys, ale kiedy historia zabiera wszystkim wolność, jedynie niektórzy biorą na siebie ryzyko życia na ubitej ziemi, twarz w twarz z niebotycznie silniejszym wrogiem. A kiedy ci odważni wojownicy po latach, o dziwo, wygrywają, zazdrościmy im, że to ryzyko kiedyś podjęli i tym sposobem sami przeszli do historii".
Dochował wierności i ludziom, i ideom. Może to właśnie nadaje jego autobiografii tak czysty ton - pisał o tej książce Seweryn Blumsztajn.
Kuroń uważał, że Modzelewski "tak pisze, jak mówi, czy też tak mówi, jak pisze - można to nagrać i będzie gotowy tekst" - i tak właśnie jest. To szlachetny stop emocji, ironii i chłodnej analizy - dodawał Marcin Sendecki.
Sam Modzelewski mówi: "Na spotkaniach z czytelnikami najczęściej odpowiadam na pytania o 'Solidarność', o wolność, o równość, i o braterstwo. Staram się jakoś powiązać ze sobą odpowiedzi na te pytania".
źródło: http://wyborcza.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze