Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley

Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...

czytaj więcej
2014-11-24

Kryzysowe dylematy liberała. Nowa powieść Maria Vargasa Llosy

Podobnie jak Günter Grass i Paul Auster, Mario Vargas Llosa postanowił wypowiedzieć się na temat kryzysu finansowego. Inaczej jednak niż Niemiec i Amerykanin, Peruwiańczyk nie postanowił pokierować swojej prozy w kierunku radykalnie lewicowych propozycji rozwiązania finansowej (i moralnej) zapaści świata; oskarżany kiedyś o to, że jest "obrońcą wielkich banków", Vargas to wciąż zdeklarowany liberał, dla którego jednym z najważniejszych autorów pozostaje Friedriech August von Hayek. "Dyskretny bohater", najnowsza powieść Noblisty, to fascynująca podróż przez pogranicze dwóch kapitalizmów: uczciwego i bandyckiego.

 

Młodość i starość
Dotychczas Vargas zwykł rozgraniczać dwa nurty swojej twórczości: poważny, podejmujący tematy polityczne - "Rozmowę w Katedrze" czy "Święto Kozła" - i ten lżejszy, tworzony zarówno dla przyjemności lektury, jak i samego pisania - "Zeszyty don Rigoberta", "Pantaleona i wizytantki". Podział ten uległ lekkiemu zatarciu w poprzedzających literackiego Nobla "Szelmostwach niegrzecznej dziewczynki" - bardziej niźli powieścią erotyczną będących historią stopniowych przemian tego, co zakochany w Kontynencie emigrant rozumie pod słowem "Europa" - ale już w ponoblowskim "Marzeniu Celta", w którym seksualność Rogera Casementa traktowana była jako li tylko jako przyczynek do opowieści o nietolerancji toczącej Europę początku XX stulecia, odszedł od tego pomysłu. "Dyskretny bohater" to powrót do Vargasowego zacierania granic.

 

czytaj dalej


źródło: http://natemat.pl
fot. Adam Golec / Agencja Gazeta

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech