Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley

Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...

czytaj więcej
2015-01-02

Poznań upamiętni zmarłego poetę i tłumacza Stanisława Barańczaka

Wieczór pamięci i prezentacje spektaklu opartego na tekstach Stanisława Barańczaka zaplanowano w ramach cyklu wydarzeń, jakimi Poznań uczci w styczniu zmarłego w piątek poetę i tłumacza. Twórca urodził się w Poznaniu, od 2008 roku jest honorowym obywatelem miasta.

Barańczak zmarł w piątek w swoim domu w Newtonville na przedmieściach Bostonu. Od wielu lat ciężko chorował. Miał 68 lat.

W styczniu w Poznaniu odbywać się będą poświęcone mu spotkania i spektakle. Jest to wspólna inicjatywa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, miasta, urzędu marszałkowskiego oraz poznańskich instytucji kultury. 7 stycznia w poznańskim Collegium Maius odbędzie się wieczór pamięci. Po projekcji poświęconego Barańczakowi filmu dokumentalnego w reżyserii Joanny Malinowskiej, jego wiersze czytać będą zaproszeni artyści i przyjaciele poety. W czytaniu wezmą też udział rektor UAM Bronisław Marciniak oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Teksty Barańczaka wyświetlane będą na elewacji wieży poznańskiego zamku.

W Collegium Maius i w Teatrze Nowym wyłożona będzie księga kondolencyjna. Od 9 do 11 stycznia Teatr Nowy pokaże spektakl Jerzego Satanowskiego "Mister Barańczak" *, oparty na tekstach zmarłego twórcy. W gmachu teatru udostępniona będzie także korespondencja Stanisława Barańczaka z Tadeuszem Łomnickim.

czytaj dalej

 

Jerzy Satanowski - Mister Barańczak* Dzień z życia poznańskiego poety-nonsensisty, czyli muzyczno-liryczna próba podsumowania oryginalnego i translatorskiego dorobku Stanisława Barańczaka podjęta przez – również związanego z Poznaniem – Jerzego Satanowskiego. I choć o tekstach Mistera Barańczaka można napisać wiele, analizując ich zakorzenienie w paradoksach codziennej egzystencji, podkreślając muzyczne źródła inspiracji – takie jak Duke Ellington czy The Beatles – my przekornie napiszemy tylko tyle: będzie przewrotnie. Będzie lingwistycznie. Będzie zabawnie.

Wybór tekstów, reżyseria,
opracowanie muzyczne: JERZY SATANOWSKI
Scenografia: ANNA TOMCZYŃSKA
Kostiumy: JOLA ŁOBACZ
Reżyseria świateł: MICHAŁ GŁASZCZKA
Współpraca choreograficzna: MARTA SZUMIEŁ

 

Stanisław Barańczak (ur. 13 listopada 1946 w Poznaniu, zm. 26 grudnia 2014 w Newtonville) – polski poeta, krytyk literacki, tłumacz poezji, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz Komitetu Obrony Robotników. Używał pseudonimów (m.in.) Barbara Stawiczak oraz Szczęsny Dzierżankiewicz i Feliks Trzymałko. Brat pisarki Małgorzaty Musierowicz.

Absolwent I LO w Poznaniu. Ukończył filologię polską na UAM. Debiutował w 1968 tomem poezji Korekta twarzy. W latach 1967–1971 członek redakcji miesięcznika „Nurt”. W latach 1967–1969 należał do PZPR. W 1973 uzyskał doktorat za rozprawę o twórczości Mirona Białoszewskiego. Pracownik naukowy UAM, w 1977 za działalność w KOR usunięty z uczelni.

czytaj dalej

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Bara%C5%84czak

 

źódło: http://wyborcza.pl

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech