Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


1 VII 1804 urodziła się George Sand

„Dobroć Pani serca wzruszyła mnie, a jej sympatia napełniła mnie dumą (…).mogę to tylko Pani powiedzieć, że bardzo szczerze Panią kocham. (…) To bynajmniej nie ja posłałem Pani kwiatek w kopercie.” „Bardzo to miło z ...

czytaj więcej
2015-01-02

Poznań upamiętni zmarłego poetę i tłumacza Stanisława Barańczaka

Wieczór pamięci i prezentacje spektaklu opartego na tekstach Stanisława Barańczaka zaplanowano w ramach cyklu wydarzeń, jakimi Poznań uczci w styczniu zmarłego w piątek poetę i tłumacza. Twórca urodził się w Poznaniu, od 2008 roku jest honorowym obywatelem miasta.

Barańczak zmarł w piątek w swoim domu w Newtonville na przedmieściach Bostonu. Od wielu lat ciężko chorował. Miał 68 lat.

W styczniu w Poznaniu odbywać się będą poświęcone mu spotkania i spektakle. Jest to wspólna inicjatywa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, miasta, urzędu marszałkowskiego oraz poznańskich instytucji kultury. 7 stycznia w poznańskim Collegium Maius odbędzie się wieczór pamięci. Po projekcji poświęconego Barańczakowi filmu dokumentalnego w reżyserii Joanny Malinowskiej, jego wiersze czytać będą zaproszeni artyści i przyjaciele poety. W czytaniu wezmą też udział rektor UAM Bronisław Marciniak oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Teksty Barańczaka wyświetlane będą na elewacji wieży poznańskiego zamku.

W Collegium Maius i w Teatrze Nowym wyłożona będzie księga kondolencyjna. Od 9 do 11 stycznia Teatr Nowy pokaże spektakl Jerzego Satanowskiego "Mister Barańczak" *, oparty na tekstach zmarłego twórcy. W gmachu teatru udostępniona będzie także korespondencja Stanisława Barańczaka z Tadeuszem Łomnickim.

czytaj dalej

 

Jerzy Satanowski - Mister Barańczak* Dzień z życia poznańskiego poety-nonsensisty, czyli muzyczno-liryczna próba podsumowania oryginalnego i translatorskiego dorobku Stanisława Barańczaka podjęta przez – również związanego z Poznaniem – Jerzego Satanowskiego. I choć o tekstach Mistera Barańczaka można napisać wiele, analizując ich zakorzenienie w paradoksach codziennej egzystencji, podkreślając muzyczne źródła inspiracji – takie jak Duke Ellington czy The Beatles – my przekornie napiszemy tylko tyle: będzie przewrotnie. Będzie lingwistycznie. Będzie zabawnie.

Wybór tekstów, reżyseria,
opracowanie muzyczne: JERZY SATANOWSKI
Scenografia: ANNA TOMCZYŃSKA
Kostiumy: JOLA ŁOBACZ
Reżyseria świateł: MICHAŁ GŁASZCZKA
Współpraca choreograficzna: MARTA SZUMIEŁ

 

Stanisław Barańczak (ur. 13 listopada 1946 w Poznaniu, zm. 26 grudnia 2014 w Newtonville) – polski poeta, krytyk literacki, tłumacz poezji, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz Komitetu Obrony Robotników. Używał pseudonimów (m.in.) Barbara Stawiczak oraz Szczęsny Dzierżankiewicz i Feliks Trzymałko. Brat pisarki Małgorzaty Musierowicz.

Absolwent I LO w Poznaniu. Ukończył filologię polską na UAM. Debiutował w 1968 tomem poezji Korekta twarzy. W latach 1967–1971 członek redakcji miesięcznika „Nurt”. W latach 1967–1969 należał do PZPR. W 1973 uzyskał doktorat za rozprawę o twórczości Mirona Białoszewskiego. Pracownik naukowy UAM, w 1977 za działalność w KOR usunięty z uczelni.

czytaj dalej

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Bara%C5%84czak

 

źódło: http://wyborcza.pl

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech