Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


1 VII 1742 urodził się Georg Christoph Lichtenberg

„Jak ci idzie? - zapytał ślepy chromego. Jak widzisz - brzmiała odpowiedź”. O autorze tego ironicznego aforyzmu, tak wyraził się największy niemiecki poeta, Goethe: „gdzie Lichtenberg żartuje, tam kryje się poważny problem”. ...

czytaj więcej
2015-01-12

Ludzie kultury: Atrakcyjni, ale biedni

Ludzie zatrudnieni w sektorze kultury są w Polsce najgorzej zarabiającą grupą społeczną. I nikogo, poza ludźmi kultury, to nie martwi! Jest zgoda społeczna, żeby kultura była gorzej opłacana – mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Małgorzata Omilanowska

Newsweek: Kiedy kilka miesięcy temu objęła Pani swój urząd, pewnie tak po ludzku cieszyła się Pani, że teraz uda się szybko załatwić parę spraw, leżących Pani na sercu. Co z tych spraw okazało się - w porównaniu z Pani wyobrażeniami - najtrudniejsze?

Prof. Małgorzata Omilanowska: Właściwie wszystko, co wiąże się z procesem legislacyjnym, który jest w państwie demokratycznym niesłychanie długi: każdy krok trzeba konsultować z rozmaitymi ciałami pomocniczymi, komisjami i komitetami... Choćby taki przykład: już w czerwcu dostaliśmy zielone światło od rządu w kwestii nowelizacji ustawy o ochronie zabytków. Sądziłam, że do końca roku uda się ją przedłożyć Sejmowi. A dziś? Wciąż nie tracę nadziei, że uda się proponowane zmiany przyjąć w tej kadencji Sejmu.

Newsweek: A co z tego będziemy mieli?

Prof. Małgorzata Omilanowska: To, że decyzje w tej sferze będą podejmować tylko fachowcy! Tak było jeszcze przed wojną, aż do 2003 roku: wtedy wprowadzono zmiany prawne, w myśl których Generalnym Konserwatorem Zabytków jest po prostu jeden z wiceministrów. To, że w ostatnich czterech latach tę funkcję pełni Piotr Żuchowski - z wykształcenia historyk sztuki - to prawdę mówiąc szczęśliwy przypadek, chcemy, żeby to była reguła.

czytaj dalej

źródło: http://polska.newsweek.pl
 

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech