Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


22 XI 1940 zmarł Wacław Berent

Wacław Berent (obok Władysława Reymonta gówny przedstawiciel realizmu w literaurze młodopolskiej), tłumacz i poligota (biegle posługiwał się językiem rosyjskim, niemieckim, francuskim oraz włoskim, podjął się ponadto nauki języka angielskiego oraz ...

czytaj więcej
2015-01-12

Ludzie kultury: Atrakcyjni, ale biedni

Ludzie zatrudnieni w sektorze kultury są w Polsce najgorzej zarabiającą grupą społeczną. I nikogo, poza ludźmi kultury, to nie martwi! Jest zgoda społeczna, żeby kultura była gorzej opłacana – mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Małgorzata Omilanowska

Newsweek: Kiedy kilka miesięcy temu objęła Pani swój urząd, pewnie tak po ludzku cieszyła się Pani, że teraz uda się szybko załatwić parę spraw, leżących Pani na sercu. Co z tych spraw okazało się - w porównaniu z Pani wyobrażeniami - najtrudniejsze?

Prof. Małgorzata Omilanowska: Właściwie wszystko, co wiąże się z procesem legislacyjnym, który jest w państwie demokratycznym niesłychanie długi: każdy krok trzeba konsultować z rozmaitymi ciałami pomocniczymi, komisjami i komitetami... Choćby taki przykład: już w czerwcu dostaliśmy zielone światło od rządu w kwestii nowelizacji ustawy o ochronie zabytków. Sądziłam, że do końca roku uda się ją przedłożyć Sejmowi. A dziś? Wciąż nie tracę nadziei, że uda się proponowane zmiany przyjąć w tej kadencji Sejmu.

Newsweek: A co z tego będziemy mieli?

Prof. Małgorzata Omilanowska: To, że decyzje w tej sferze będą podejmować tylko fachowcy! Tak było jeszcze przed wojną, aż do 2003 roku: wtedy wprowadzono zmiany prawne, w myśl których Generalnym Konserwatorem Zabytków jest po prostu jeden z wiceministrów. To, że w ostatnich czterech latach tę funkcję pełni Piotr Żuchowski - z wykształcenia historyk sztuki - to prawdę mówiąc szczęśliwy przypadek, chcemy, żeby to była reguła.

czytaj dalej

źródło: http://polska.newsweek.pl
 

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech