22 XI 1940 zmarł Wacław Berent
Wacław Berent (obok Władysława Reymonta gówny przedstawiciel realizmu w literaurze młodopolskiej), tłumacz i poligota (biegle posługiwał się językiem rosyjskim, niemieckim, francuskim oraz włoskim, podjął się ponadto nauki języka angielskiego oraz ...
czytaj więcejBiografia sławnego rosyjskiego tancerza Rudolfa Nurejewa napisana przez Jana Stanisława Witkiewicza koncentruje się na życiu prywatnym, a nie na sztuce, którą uprawiał. Wymarzona książka dla czytelników plotkarskich portali.
Czego dowiemy się z książki Jana St. Witkiewicza o Rudolfie Nurejewie? Niewiele. Był wybitnym tancerzem, który wymknął się służbom KGB i poprosił o azyl we Francji, homoseksualistą, lubiącym anonimowy seks, kochającym bogactwo i przepych... Gdyby to była piąta biografia artysty, nie widziałbym w tym nic zdrożnego w tabloidyzacji życia wielkiego artysty. Problem polega na tym, że wiedza w Polsce o tym – rzeczywiście wybitnym tancerzu – jest dość ograniczona. Znany jest z tego, że był jednym z nielicznych obywateli ZSSR, któremu w 1961 roku udało się zostać na Zachodzie i odnieść sukces zarówno artystyczny, jak i materialny. Zmarł na AIDS. Dokładnie tyle, ile możemy wyczytać z książki Witkiewicza, który częściej pisze o relacjach prywatnych z tancerkami, z którymi występował na scenie, niźli o tym, co i jak tańczyli, na czym polegała wyjątkowość np. duetu Nurejewa i Margot Fonteyn.
źródło: http://www.gloswielkopolski.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze