Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


1 VII 1804 urodziła się George Sand

„Dobroć Pani serca wzruszyła mnie, a jej sympatia napełniła mnie dumą (…).mogę to tylko Pani powiedzieć, że bardzo szczerze Panią kocham. (…) To bynajmniej nie ja posłałem Pani kwiatek w kopercie.” „Bardzo to miło z ...

czytaj więcej
2015-01-19

Wyprawa do Poznania sprzed prawie stu lat. W roli turysty

Gdzie znaleźć tragarza, a gdzie posłańca i jak zamówić dorożkę u stójkowego na dworcu głównym - takie i inne praktyczne rady serwował przyjeżdżającym do stolicy Wielkopolski "Ilustrowany Przewodnik Miasta Poznania" z roku 1921.

Jego autorem jest Stanisław Rybka (Myrius), wydała go Drukarnia Zjednoczenia Młodzieży, a głównym sponsorem była firma Hartwig Kantorowicz. Zresztą - całkiem tak jak dziś - jedna trzecia zawartości to reklamy... Ale z perspektywy prawie stu lat są one istną kopalnią wiedzy o Poznaniu codziennym (nomen omen), sprzedającym, kupującym i produkującym towary, aspirujące do gustów przeciętnego - czasami bardzo przeciętnego - odbiorcy.

Ale zacznijmy od początku, czyli od dworca. Bo to właśnie tam trafiał podróżny na początku swojej przygody z Poznaniem. I tu z przewodnika przyszły podróżnik może się dowiedzieć, jak zamówić tragarza - numerowani mieli obowiązek stać na stacji podczas wjazdu wszystkich pociągów, ale donosili bagaż tylko do "doróżek". A gdyby ktoś chciał posłańca, to trzeba go było zamawiać w Centrali Posłańców przy ulicy 3 Maja nr 3, telefon 2286...

Jednak przybywający na dworzec potrzebował raczej dorożki - chociaż oczywiście były już wówczas tramwaje elektryczne, linii 9. Linią 1 - a właściwie "linją", jak wówczas pisano - można było dojechać z dworca przez Kaponierę, Gwarną, 27 grudnia, plac Wolności do Starego Rynku i dalej Wodną oraz Wielkimi Garbarami do Wielkiej. Linia 2 z Jeżyc od Zwierzyńca, czyli obecnego Starego Zoo prowadziła przez Kaponierę i plac Wolności na Wildę, linia 3 także z Jeżyc przez Święty Marcin (wówczas pisano św. Marcina) i Strzelecką do bramy Dębińskiej, linia 4 z Górczyna przez św. Łazarz, Kaponierę, plac Wolności do Wielkiej, linia 5 z Łazarza przez Kaponierę na Mielżyńskiego do placu Sapieżyńskiego (obecnie plac Wielkopolski).

czytaj dalej

źródło: http://www.codziennypoznan.pl/

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech