Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley

Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...

czytaj więcej
2015-01-19

Wyprawa do Poznania sprzed prawie stu lat. W roli turysty

Gdzie znaleźć tragarza, a gdzie posłańca i jak zamówić dorożkę u stójkowego na dworcu głównym - takie i inne praktyczne rady serwował przyjeżdżającym do stolicy Wielkopolski "Ilustrowany Przewodnik Miasta Poznania" z roku 1921.

Jego autorem jest Stanisław Rybka (Myrius), wydała go Drukarnia Zjednoczenia Młodzieży, a głównym sponsorem była firma Hartwig Kantorowicz. Zresztą - całkiem tak jak dziś - jedna trzecia zawartości to reklamy... Ale z perspektywy prawie stu lat są one istną kopalnią wiedzy o Poznaniu codziennym (nomen omen), sprzedającym, kupującym i produkującym towary, aspirujące do gustów przeciętnego - czasami bardzo przeciętnego - odbiorcy.

Ale zacznijmy od początku, czyli od dworca. Bo to właśnie tam trafiał podróżny na początku swojej przygody z Poznaniem. I tu z przewodnika przyszły podróżnik może się dowiedzieć, jak zamówić tragarza - numerowani mieli obowiązek stać na stacji podczas wjazdu wszystkich pociągów, ale donosili bagaż tylko do "doróżek". A gdyby ktoś chciał posłańca, to trzeba go było zamawiać w Centrali Posłańców przy ulicy 3 Maja nr 3, telefon 2286...

Jednak przybywający na dworzec potrzebował raczej dorożki - chociaż oczywiście były już wówczas tramwaje elektryczne, linii 9. Linią 1 - a właściwie "linją", jak wówczas pisano - można było dojechać z dworca przez Kaponierę, Gwarną, 27 grudnia, plac Wolności do Starego Rynku i dalej Wodną oraz Wielkimi Garbarami do Wielkiej. Linia 2 z Jeżyc od Zwierzyńca, czyli obecnego Starego Zoo prowadziła przez Kaponierę i plac Wolności na Wildę, linia 3 także z Jeżyc przez Święty Marcin (wówczas pisano św. Marcina) i Strzelecką do bramy Dębińskiej, linia 4 z Górczyna przez św. Łazarz, Kaponierę, plac Wolności do Wielkiej, linia 5 z Łazarza przez Kaponierę na Mielżyńskiego do placu Sapieżyńskiego (obecnie plac Wielkopolski).

czytaj dalej

źródło: http://www.codziennypoznan.pl/

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech