22 XI 1940 zmarł Wacław Berent
Wacław Berent (obok Władysława Reymonta gówny przedstawiciel realizmu w literaurze młodopolskiej), tłumacz i poligota (biegle posługiwał się językiem rosyjskim, niemieckim, francuskim oraz włoskim, podjął się ponadto nauki języka angielskiego oraz ...
czytaj więcejWszyscy, którzy po wprowadzeniu na rynek e-booków wróżyli papierowej książce rychłą śmierć, powinni poczuć się zawstydzeni. Druk ma się całkiem dobrze, a naukowcy potwierdzają zbawienny wpływ tradycyjnej książki na nasz organizm. Co niekoniecznie jest udziałem e-booków.
Czytanie zwiększa inteligencję
Jak pisał kiedyś popularny autor książek dla dzieci, znany jako Dr. Seuss - im więcej się czyta, tym więcej można się dowiedzieć. Lektura stanowi obszerne źródło wiedzy i już od najmłodszych poszerza nasze słownictwo dużo bardziej niż oglądanie telewizji czy konwersacje z wykształconymi rozmówcami. Naukowcy dowiedli, że obszerniejszy słownik pozwala z kolei lepiej wypadać nie tylko w czasie testu na czytanie ze zrozumieniem, ale także w teście na inteligencję.
Czytanie może zwiększyć wydolność mózgu
Częsta lektura wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale także na efektywność pracy mózgu. Działanie to można porównać do wpływu biegania na układ sercowo-naczyniowy: regularne czytanie poprawia kondycję komórek mózgowych, pozwala lepiej zapamiętywać. Z wiekiem mózg starzeje się, a sięganie po książkę może ten proces w naturalny sposób opóźnić, wskazują badania opublikowane w Neurology. Huffington Post podaje, że czytanie może opóźnić zaburzenia umysłu nawet o 32 procent.
źródło: http://stylzycia.newsweek.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze