22 XI 1940 zmarł Wacław Berent
Wacław Berent (obok Władysława Reymonta gówny przedstawiciel realizmu w literaurze młodopolskiej), tłumacz i poligota (biegle posługiwał się językiem rosyjskim, niemieckim, francuskim oraz włoskim, podjął się ponadto nauki języka angielskiego oraz ...
czytaj więcejJest nazywana reporterką równościową, bo pisze o tych, którym trudniej. Lidia Ostałowska spotka się z czytelnikami 10 marca w CK Zamek.
Urodziła się w 1954 roku, od 1989 roku pracuje dla "Gazety Wyborczej". Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, przed 1989 rokiem współpracowała z Solidarnością. W okresie studenckim pisała reportaże dla "Przyjaciółki" i studenckiego pisma "Itd.". Po zmianie ustroju trafiła pod skrzydła mistrzyni reportażu, Małgorzaty Szejnert. "To była najważniejsza zawodowa lekcja w moim życiu" - wspomina na swojej stronie internetowej.
Jest autorką takich książek jak "Cygan to Cygan", "Farby wodne" czy "Bolało jeszcze bardziej". To zbiory reportaży. Ostałowska jest nazywana reporterką równościową, podobnie określa sama siebie: "Piszę o tych, którym trudniej - o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych". Szczególnie bliski jest jej temat Romów. "Zawsze w zetknięciu kultur są jakieś problemy. A przecież chodzi o to, żeby ze sobą jakoś po ludzku współżyć, do tego nie trzeba znowu aż tak wiele. [...] Bardzo chętnie używamy naszych wyobrażeń i schematów, by oceniać inną kulturę. Negocjacje muszą odbywać się na co dzień i mieć charakter bardzo praktyczny" - mówiła w wywiadzie dla magazynu Kontakt.
źródło: http://kultura.poznan.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze