Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


19 V 1965 urodził się Jacek Piekara

Jacek Piekara (ur. 19 maja 1965 w Krakowie) – polski pisarz fantasy i dziennikarz czasopism o grach komputerowych ("Świat Gier Komputerowych", "Gambler", "Click!", "GameRanking", pseudonim: Randall), a także r...

czytaj więcej
2015-04-25

Bohater polskiej demokracji. Władysław Bartoszewski

 

Władysław Bartoszewski nie żyje. Jego biografią można by obdzielić kilka osób. Szeroka działalność konspiracyjna podczas II wojny światowej, pomoc Żydom w "Żegocie", pobyt w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau, udział w Powstaniu Warszawskim, wieloletnia działalność opozycyjna w czasach PRL. Przepłacił to więzieniem za stalinizmu i internowaniem w stanie wojennym. W wolnej Polsce dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych, senatorem. Odznaczony Orderem Orła Białego, Honorowy Obywatel Izraela. Zmarł dziś w Warszawie. Miał 93 lata.


Władysław Bartoszewski: twarz Pokolenia Kolumbów

 

Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 roku w Warszawie, należał do tzw. Pokolenia Kolumbów. Tuż przed wybuchem II wojny światowej zdał maturę. Z politycznych względów nie było mu jednak nigdy dane formalnie skończyć studiów. Najpierw, podczas okupacji, uczęszczał na tajne zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Piękną kartę patriotyczną Bartoszewski zaczął zapisywać w 1939 roku, gdy uczestniczył w obronie Warszawy. Kiedy zaczęła się hitlerowska okupacja, zaangażował się w działalność Polskiego Czerwonego Krzyża. Zatrzymany we wrześniu 1940 roku w masowej obławie, trafił w jednym z pierwszych transportów do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Zwolniono go po pół roku dzięki staraniom PCK.

 

Bartoszewski następnie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej oraz do pomagającej Żydom organizacji "Żegota". Brał udział w powstaniu warszawskim, po jego zakończeniu przeniósł się do Krakowa. Niemal przez całą wojnę zajmował się działalnością informacyjną – pisał i redagował konspiracyjne gazety, zajmował się powstańczym radiem.

 

W 1948 roku przyjęto go na trzeci rok polonistyki, jednak w grudniu 1949 roku został aresztowany i spędził pięć lat w więzieniu. Już po złożeniu pracy magisterskiej, w 1962 roku,  usunięto go z listy studentów. Jednak autorytet zdobyty dzięki wiedzy i doświadczeniu pozwoliły władzom Bawarii, gdzie Bartoszewski wykładał w latach 80., nadać mu tytuł profesorski.


czytaj dalej

 

źródło: http://wiadomosci.onet.pl


 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech