Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


6 VII 1935 urodził się Dalajlama XIV

Przesłanie Dalajlamy jest proste, i chcąc je zreferować w naszych zachodnich kategoriach, moglibyśmy posłużyć się zdaniem polskiego filozofa, Henryka Elzenberga: „powołanie człowieka jest proste – budować świat przeciw światu”....

czytaj więcej
2015-05-18

Koniec papierowych książek intelektualną apokalipsą czy szaną na lepsze doznania

 

Jeśli nadejdzie niebawem kres papierowej książki, to nie dlatego, że książka w formie cyfrowej ma więcej zalet, ale z tego powodu, że będzie bardziej opłacalna dla wielkich rynkowych graczy, czytelnikom zaś zaoferuje fałszywe poczucie społecznego uczestnictwa

 

W sprawie przyszłości książki ścierają się obecnie dwa stronnictwa – pierwsze z nich, z braku innych określeń nazwijmy je konserwatywnym, ogłasza, że koniec papierowych książek będzie rodzajem intelektualnej apokalipsy, wyrzeczeniem się przez cywilizację Zachodu tego, co w jej dorobku najcenniejsze. Drugie, stronnictwo progresistów, dostrzega w schyłku papieru jako nośnika literatury szansę na ucieczkę od elitaryzmu, uspołecznienie i wzbogacenie procesu czytania oraz przyciągnięcie do książek nowych odbiorców, dzieci ery cyfrowej.

 

Oba te stronnictwa posługują się rozumowaniem idealistycznym i utopijnym. Konserwatyści celują w kategorię nostalgicznej przyjemności – mówią o szeleście kartek i zapachu papieru, o uczuciu zanurzenia w lekturze, o magii bibliotek i przytulnych, małych księgarni – ale odwołują się też do sfery sacrum, skądinąd słusznie zauważając, że jesteśmy wszyscy ludźmi księgi, nie zaś ludźmi e-booka. Progresiści są przywiązani do idei postępu i demokratyzacji, twierdzą, że internetowa i elektroniczna rewolucja zmiecie wydawnicze kartele, że szanse na rynku zostaną zrównane, a twórcy i czytelnicy będą mogli wreszcie prowadzić prawdziwy dialog.

 

czytaj dalej

 

źródło: http://kultura.gazetaprawna.pl


 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech