Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley

Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...

czytaj więcej
2015-06-24

Adam Zagajewski: Jak żyć? To nie jest niemądre pytanie

Poezja uczy życia uważnego, uczy patrzeć, dziwić się i zapamiętywać. Nie jest to oczywiście jedyny klucz do szczęścia. Nie uchroni nas co prawda od dramatów czy katastrof, ale lepiej żyć uważnie niż nieuważnie. Rozmowa z poetą Adamem Zagajewskim.

 

Grzegorz Nurek: "Nie jestem już młody, ale wciąż są starsi ode mnie" - pisał pan w wierszu "Autoportret". Zapytam z okazji 70. rocznicy urodzin: czuje się pan ciągle młodo, jakby dusza się nie starzała?

 

Adam Zagajewski: Tak, wydaje mi się, że dusza ludzka nie starzeje się wcale, a jeśli już, to tylko nieznacznie. Natomiast starzeje się jej futerał, czyli ciało. Niewątpliwie nie da się go zatrzymać w stanie młodzieńczej, atletycznej sprawności. Pamiętam rozmowy z ludźmi o wiele ode mnie starszymi i oni dawali mi do zrozumienia: kiedyś zobaczysz, że jak jest się już starym, to wcale się nim nie jest. To raczej nieustanne zdziwienie, że starzeje się wszystko inne poza duszą. Z tego, co pamiętam, niektórzy z nich dodawali, że wcale to nie jest takie przyjemne, może byłoby lepiej, gdyby i ona też się starzała?

 

czytaj dalej

 

źródło: http://wyborcza.pl

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech