22 XI 1963 zmarł Aldous Huxley
Dwie książki Huxleya stały się lekturami po które chętnie sięgano, i które do dziś nie straciły zainteresowania czytelników; „Nowy wspaniały świat” i „Drzwi percepcji”. Pierwsza z nich opisuje doskonale zorgani...
czytaj więcejStała cena na nowości to rozwiązanie korzystne dla wszystkich: autorów, wydawców, czytelników i księgarzy. Zaszkodzi wyłącznie oligopolistom, którzy doprowadzają sytuację na rynku książki do absurdu - mówi dyrektor Instytutu Książki.
ROMAN PAWŁOWSKI: Dlaczego regulacja rynku wydawniczego w Polsce jest potrzebna?
GRZEGORZ GAUDEN: Mamy do czynienia z sytuacją, w której zakłócone zostały mechanizmy rynkowe. Postępuje oligopolizacja rynku książki, szczególnie po stronie dystrybucji i sprzedaży. Dystrybutorzy dyktują warunki wydawcom, koncentracja sprzedaży wyniszcza niezależne księgarnie. Jeśli tego procesu nie zatrzymamy, na rynku pozostanie kilku wielkich graczy, którzy będą dyktowali warunki wszystkim innym. Państwo nie może abdykować w takiej sytuacji.
Dlaczego rynek książki trzeba traktować inaczej niż inne rynki?
- Albo się umówimy, że książka jest takim samym dobrem konsumpcyjnym jak inne, i wtedy nie ma znaczenia, co się sprzedaje, byle szybko sprzedać i opróżnić magazyny z niesprzedanego nakładu. Albo też uznamy, że książka to specjalne dobro, które odgrywa fundamentalną rolę w budowaniu społeczeństwa w każdym wymiarze: kulturowym, naukowym, obywatelskim, politycznym.
źródło: http://wyborcza.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze