Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


21 XI 1694 urodził się Wolter

Kiedyś słowami „ty wolterianinie” można było kogoś dotknąć, lub zwrócić uwagę na jego więcej niż sceptyczny stosunek do poglądów w skrócie nazywanych optymistycznymi i jego atencję do poglądów, które dziś zwy...

czytaj więcej
2015-09-07

Koniec klasycznych księgarni? Książka z kawą się opłaci?

Coraz częściej w księgarniach można nie tylko kupić książkę, ale też napić się kawy, a nawet zjeść obiad. - To pomaga przetrwać księgarniom - mówi Robert Piaskowski z programu "Kraków - Miasto Literatury".

 

W księgarni Autorskiej można zrobić sobie kawę, wziąć książkę z półki i czytać ją przy kuchennym stole albo leżąc na kanapie. Książkę można potem kupić, ale nie trzeba. Taką księgarnię wymyślili pracownicy wydawnictwa Znak. Powstały już dwie, w Sanoku i we Wrocławiu, a jesienią kolejna zostanie otwarta także w Warszawie. - Część klientów pewnie tylko chwilę poczyta, pójdzie do domu i potem kupi książkę w internecie. Ale mam nadzieję, że będą też tacy, którzy się zaczytają i kupią od razu. Od tego zależy, czy uda się nam utrzymać nasze księgarnie - mówi Marta Konior, pomysłodawczyni Autorskiej.

 

Do książki potrzebujemy impulsu

Wielu księgarzy uważa, że poszerzanie oferty o catering jest warunkiem przetrwania sklepu. Bo ze sprzedaży tylko książek trudno się utrzymać ze względu na marne czytelnictwo w Polsce: w zeszłym roku 19 mln Polaków nie przeczytało ani jednej książki, a w ciągu pięciu lat zarobki wydawców spadły o 15 proc.

 

Robert Piaskowski, wicedyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, który prowadzi program "Kraków - Miasto Literatury", jest przekonany, że tradycyjne księgarnie są skazane na klęskę. - Kawiarnie to konieczność. Tworzą specyficzną atmosferę i to od niej może zależeć, czy klienci kupią książkę. Mało kto wybiera się na zakupy z konkretnymi tytułami spisanymi na kartce. Książki kupujemy dzisiaj przede wszystkim pod wpływem impulsu, gdy wybieramy coś z ciekawej ekspozycji - mówi Piaskowski.

 

czytaj dalej

źródło: http://wyborcza.biz

 

 

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech