Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


4 XII 1975 zmarła Hannah Arendt

W notkach biograficznych, zwykle umieszczonych na tylnej okładce książki, zwykle mówi się o niej jako jednej z najważniejszych intelektualistek XX wieku. W tym stwierdzeniu, noszącym już pewne ślady zwykłego komunału i to tylko dlatego, że widnieje...

czytaj więcej
2015-11-30

Religia nie sprzyja spadkowi przemocy. Za to dobra literatura i owszem

Dobrostan obywateli jest moralnym priorytetem ważniejszym od narodowej chwały i przykazań religijnych. Życie mężczyzn, kobiet i dzieci jest podstawowym dobrem. Ze Stevenem Pinkerem rozmawia Katarzyna Wężyk.

Steven Pinker - ur. w 1954 r., psycholog, wykładowca Harvardu, przez wiele lat prowadził badania w Massachusetts Institute of Technology. Interesuje się między innymi neurobiologią, językoznawstwem, teorią ewolucji i teorią gier. W 2004 r. magazyn "Time" uznał go za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Dobre pisarstwo może zmienić nasz sposób postrzegania świata - deklaruje Steven Pinker, amerykański psycholog i lingwista, w swojej najnowszej książce "Piękny styl". I na prawie 500 stronach przykładów pisarstwa znakomitego, ale też nieporadnego, napuszonego i zwyczajnie nudnego pokazuje, jak pisać, żeby czytelnik nie widział tylko "bla, bla, bla".

KATARZYNA WĘŻYK: Nie jest pan jednym z tych lingwistów, którzy uważają, że ludzie błędnie używający przecinków zasługują na "uderzenie piorunem, rozczłonkowanie na miejscu i pochówek w nieoznaczonym grobie".

czytaj dalej

źródło: http://wyborcza.pl

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech