Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


28 IV 1992 zmarł Francis Bacon

Zbyt mało znamy się na malarstwie, by wypowiadać się o malarstwie Bacona w kategoriach właściwych sztukom pięknym. Ale zaprowadził nas do tego malarstwa wiersz Tadeusza Różewicza „Francis Bacon, czyli Diego Velazquez na fotelu dentystycznym&r...

czytaj więcej
2015-11-30

Religia nie sprzyja spadkowi przemocy. Za to dobra literatura i owszem

Dobrostan obywateli jest moralnym priorytetem ważniejszym od narodowej chwały i przykazań religijnych. Życie mężczyzn, kobiet i dzieci jest podstawowym dobrem. Ze Stevenem Pinkerem rozmawia Katarzyna Wężyk.

Steven Pinker - ur. w 1954 r., psycholog, wykładowca Harvardu, przez wiele lat prowadził badania w Massachusetts Institute of Technology. Interesuje się między innymi neurobiologią, językoznawstwem, teorią ewolucji i teorią gier. W 2004 r. magazyn "Time" uznał go za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Dobre pisarstwo może zmienić nasz sposób postrzegania świata - deklaruje Steven Pinker, amerykański psycholog i lingwista, w swojej najnowszej książce "Piękny styl". I na prawie 500 stronach przykładów pisarstwa znakomitego, ale też nieporadnego, napuszonego i zwyczajnie nudnego pokazuje, jak pisać, żeby czytelnik nie widział tylko "bla, bla, bla".

KATARZYNA WĘŻYK: Nie jest pan jednym z tych lingwistów, którzy uważają, że ludzie błędnie używający przecinków zasługują na "uderzenie piorunem, rozczłonkowanie na miejscu i pochówek w nieoznaczonym grobie".

czytaj dalej

źródło: http://wyborcza.pl

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech