4 XII 1975 zmarła Hannah Arendt
W notkach biograficznych, zwykle umieszczonych na tylnej okładce książki, zwykle mówi się o niej jako jednej z najważniejszych intelektualistek XX wieku. W tym stwierdzeniu, noszącym już pewne ślady zwykłego komunału i to tylko dlatego, że widnieje...
czytaj więcejJest najmłodszą laureatką Nagrody Bookera w historii. I przy tym autorką najdłuższej książki (940 stron!), za którą tę nagrodę kiedykolwiek przyznano. Pytana o korzenie swojego sukcesu, nowozelandzka pisarka wzrusza ramionami i rozbrajająco się uśmiecha. Rok temu w Polsce ukazała się jej bestsellerowa powieść "Wszystko, co lśni". Teraz do księgarń trafia "Próba", debiut 30-letniej Eleanor Catton.
"Próbę" Catton napisała w wieku 22 lat. W tej niewielkiej, w porównaniu do monumentalnej "Wszystko, co lśni", książce przedstawiła typową historię miłosną nauczyciela i młodej uczennicy w całkiem nietypowy sposób. Postawiła w niej nacisk nie tle na sam romans, co na skutki, jakie wywarł on na otoczeniu kochanków.
Catton wplotła do fabuły motyw szkolnego przedstawienia, przez co w trakcie lektury w zasadzie nie wiadomo, co jest prawdą, a co treścią sztuki. Książka spodobała się krytykom, ale przez czytelników została praktycznie niezauważona. Największą popularność przyniosła Catton jej druga powieść "Wszystko, co lśni". I choć recenzenci porównują twórczość pisarki do dokonań XIX-wiecznych prozaików, ona chce swoją literaturą dostarczać przede wszystkim dobrej rozrywki. "Chciałabym, żeby moje powieści były jak wciągający serial. Z radością obserwuję rozwój telewizyjnych odpowiedników literatury", przyznaje Catton, wierna fanka "Rodziny Soprano" czy "Prawa ulicy".
źródło: http://ksiazki.onet.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze