4 XII 1975 zmarła Hannah Arendt
W notkach biograficznych, zwykle umieszczonych na tylnej okładce książki, zwykle mówi się o niej jako jednej z najważniejszych intelektualistek XX wieku. W tym stwierdzeniu, noszącym już pewne ślady zwykłego komunału i to tylko dlatego, że widnieje...
czytaj więcejZ badania przeprowadzonego przez Jamesa Finlaysona z brytyjskiej agencji VerveSearch wynika, że średnia objętość książki, jaką czytamy, wzrosła z 320 stron w 1999 roku do 400 stron w roku 2014.
Finlayson przeanalizował ponad 2,5 tysiąca książek pojawiających się na listach bestsellerów „New York Timesa”, w zestawieniach tytułów publikowanych przez krytyków i dziennikarzy oraz corocznych danych Google na temat najczęściej komentowanych w sieci pozycji. Porównując zebrane liczby, zauważył, że występuje „relatywnie spójny wzorzec wzrostu rok do roku”. W ciągu piętnastu lat przeciętna książka, po jaką sięgamy, zwiększyła swoją objętość o 25% (czyli 80 stron).
Zdaniem cytowanej przez „The Guardian” agentki literackiej Clare Alexander dowodzi to następującej zmiany kulturowej. Książka nie tylko wciąż dobrze sobie radzi jako konkurencja dla innych mediów, ale też czytelnicy zdają się preferować coraz obszerniejsze i wciągające na dłużej narracje, w przeciwieństwie do zdawkowych informacji, z jakimi mogą zapoznać się w Internecie.
źródło: http://booklips.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze