Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


24 XI 1859 Darwin opublikował "O powstaniu gatunków"

W siedemnastym wieku, Holender, Bernard de Mandeville, napisał głośną, komentowaną, krytykowaną, wyklinaną, napiętnowaną, „Bajkę o pszczołach”, niosącą przesłanie, że motorem dobrobytu (postępu) jest grzech: zachłanność, próżność i zazd...

czytaj więcej
2016-02-09

20 rad Stephena Kinga dla pisarzy

Książki Stephena Kinga sprzedały się łącznie w nakładach ponad 350 milionów egzemplarzy. Niezależnie, czy są w Twoim guście czy nie, sama liczba robi wrażenie. Pisarz przyznaje, że chociaż nawet on sam nie zawsze przestrzega własnych zasad, to podążanie za nimi może okazać się pomocnym drogowskazem dla początkujących. Oto lista naszych ulubionych rad dla aspirujących pisarzy:

 

1. Pisz w pierwszej kolejności dla siebie, a dopiero potem martw się o czytelników. Kiedy tworzysz historię, opowiadasz ja samemu sobie. Kiedy nanosisz poprawki, Twoim głównym zadaniem jest pozbyć się wszystkiego tego, co nią nie jest. Twoje dzieło powstaje dla Ciebie, a dopiero później dla świata.

 

2. Nie używaj strony biernej. Niepewni siebie pisarze używają strony biernej z tego samego powodu, dla którego niepewni siebie kochankowie lubią biernych kochanków. Strona bierna jest bezpieczna. Niepewny siebie gość napisze: „Spotkanie odbędzie się o siódmej”, bo sądzi, że to zabrzmi wiarygodnie. Pozbądź się tej zdradzieckiej maniery. Nie bądź mugolem! Wyprostuj się, przyjmij dumną postawę i przejmij kontrolę nad tym spotkaniem. Napisz: „Spotkanie jest o siódmej”. Udało się, Bogu dzięki! Czy nie czujesz się lepiej?

 

3. Unikaj przysłówków. Przysłówek nie jest Twoim przyjacielem. Przeanalizuj zdanie:: „Zamknął drzwi stanowczo”. Nie jest to bynajmniej złe zdanie, ale zadaj sobie pytanie, czy „stanowczo” naprawdę jest tu niezbędne. A co z kontekstem? Co z całym wcześniejszym wyjaśniającym wszystko, pełnym emocji fragmentem poprzedzającym: „Zamknął drzwi stanowczo”? Czy to nie powinno być wskazówką w jaki sposób zamknął drzwi? Jeśli to wszystko wynika z poprzedzającego fragmentu, to czy „stanowczo” nie jest zbędnym słowem?

 

czytaj dalej

źródło: http://www.kawerna.pl

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech