21 XI 1694 urodził się Wolter
Kiedyś słowami „ty wolterianinie” można było kogoś dotknąć, lub zwrócić uwagę na jego więcej niż sceptyczny stosunek do poglądów w skrócie nazywanych optymistycznymi i jego atencję do poglądów, które dziś zwy...
czytaj więcejW ostatnich latach rosła liczba publikowanych tytułów, malało za to zatrudnienie w wydawnictwach.
O rynku książki w Polsce mówi się jednocześnie bardzo dużo i bardzo niewiele, w zależności od tego, na co zwracamy uwagę – lub też czym dla nas jest ten rynek. Nie brakuje recenzji i omówień najważniejszych publikowanych tytułów, mamy rosnącą liczbę nagród literackich (kto wie, czy wkrótce rządowe agencje nie powołają nowych, dla literatury lepszego sortu?) oraz nagród za książkę naukową, dysponujemy prasą dla miłośników książek i dla fachowców z branży wydawniczej, a także regularnymi badaniami samego rynku książki oraz czytelnictwa. Można niemniej odnieść wrażenie, że o pewnych rzeczach wciąż się nie mówi.
Przemilcza się przede wszystkim pracę ludzi, którzy książki tworzą: od autorów i autorek, przez tłumaczy i tłumaczki, redaktorów i redaktorki, po mnóstwo innych profesji, które przyczyniają się do powstania towaru zwanego książką. I nie chodzi tu nawet o samą sztukę pracy z tekstem czy materialny proces produkcji i dystrybucji książki – na ten temat mieliśmy całkiem niedawno niezły cykl Dwutygodnika Projekt książka, w którym opublikowano wywiady nie tylko z autorem czy wydawczynią, lecz także z drukarzem, księgarzem, specjalistką od promocji, ilustratorką czy składaczem.
źródło:http://m.krytykapolityczna.pl
Konto klienta
Pomoc
Firma
Copyright by Arsenał 2022
code by Software house Cogitech
Komentarze