Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


19 V 1935 zmarł Thomas Edward Lawrence

Jego postać i historię uczynił sławną nagrodzony siedmioma Oskarami film „Lawrence z Arabii" (1962), ale on sam o sławę nie zabiegał. Historię powstania arabskiego, w którym brał czynny udział jako oficer armii brytyjskiej i które...

czytaj więcej
2016-03-09

Astrid Lindgren i jej głośne dzienniki wojenne. Wróg u bram Willi Śmiesznotki

W Polsce trwał stan wojenny, kiedy tłumaczka Anna Węgleńska odwiedziła Astrid Lindgren w jej sztokholmskim mieszkaniu. Pisarka chciała o Polsce wiedzieć tylko jedno: - Co robicie, żeby wasze dzieci się nie bały? "Dzienniki z lat wojny 1939-1945" słynnej szwedzkiej pisarki już w polskich księgarniach.

 

1 września 1939 r. Astrid Lindgren sięgnęła po niezapisany brulion. Postanowiła: odtąd będzie prowadzić dziennik.

 

Pisać, żeby zrozumieć, co się dzieje dookoła - wieczorem, najlepiej wtedy, kiedy dzieci pójdą już spać, żeby nie kraść im matczynej uwagi. Pisać, żeby przygotować się na to, co może przyjść. Wojna jest przecież blisko.

 

"Dziennik wojenny" powstał, żeby niezrozumiały konflikt i wszystkie jego konsekwencje sobie wyjaśnić, a przynajmniej spróbować objąć rozumem. Był odpowiedzią na szok i przerażenie.

 

czytaj dalej

źródło:http://wyborcza.pl/

 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech