Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


26 XII 1891 urodził się Henry Miller

Był jednym z największych pisarzy XX wieku, największych i najbardziej szokujących. Napisał serię utworów szokujących przez długie lata amerykańską opinię literacką i czytelniczą. Jak pisze polski wydawca książek Millera, oficyna Nor sur Blanc &bdq...

czytaj więcej
2017-05-31

Dawid Jung otrzymał literacką Nagrodę im. Bolesława Leśmiana

Nagrodę im. Bolesława Leśmiana Dawid Jung otrzymał w ramach ogólnopolskiego konkursu literackiego, który odbył się podczas Roku Bolesława Leśmiana w Zamościu. 

Gnieźnianin zajął I miejsce (m.in. za pięcioczęściowy poemat pt. „Re: Josef Neubauer” i wiersz „Re: Bolesław Leśmian”). Równorzędnie z Dawidem Jungiem pierwszym miejscem nagrodzono także Pawła Bienia. Na tegoroczną edycję przysłano niemalże 400 wierszy z całej Polski. 

W uzasadnieniu werdyktu Jury podkreśliło: „Nagrodzone i wyróżnione zostały wiersze bardzo różnorodne. Znajdziemy w nich zarówno poematy z rozbudowaną, wręcz narracyjną frazą przykuwającą uwagę rytmem i rozmachem poetyckiej wizji, jak i utwory nader lapidarne, zwięzłe, a przy tym niezwykle sugestywne, oparte na precyzyjnie zrealizowanych konceptach”. 

Po uroczystej gali honorującej laureatów leśmianowskich, odbyło się m.in. międzynarodowe sympozjum tłumaczy Bolesława Leśmiana z udziałem Marianny Kijanowskiej (Lwów), Mariana Polaka-Chlabicza (Nowy Jork) i Zbigniewa Dmitrocy. Spotkanie prowadziła Żaneta Nalewajk-Turecka z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Dawid Jung czytał swoje wiersze podczas „Reprintu wieczoru autorskiego z 1932 r. Poezje w leśmianowskim klimacie”. Całe wydarzenie stanowiło część trzydniowego festiwalu literackiego „Leśmianowska ulica poetycka”, którego główną ideą było przypomnienie, iż jeden z najsłynniejszych polskich poetów okresu międzywojennego mieszkał w Zamościu w latach 1922-1935, pracując na co dzień jako notariusz. W Zamościu powstały najpiękniejsze utwory Bolesława Leśmiana wydane w 1936 r. w tomie „Napój cienisty”. 

Wydarzenia wpisujące się w tegoroczne kalendarium leśmianowskie zorganizował Zamojski Dom Kultury przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Zamość. 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech