Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Koszystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Zamknij

Arsenał


6 V 1856 ur. Zygmunt Freud

Każdy, kto chociaż otarł się o nauki humanistyczne, wie kto jest autorem „Wstępu do psychoanalizy”. Zygmunt Freud należy do tych niewielu myślicieli, którzy swoimi teoriami wywarli niezwykle silny wpływ na bardzo różne dyscypliny...

czytaj więcej
2017-05-31

Dawid Jung otrzymał literacką Nagrodę im. Bolesława Leśmiana

Nagrodę im. Bolesława Leśmiana Dawid Jung otrzymał w ramach ogólnopolskiego konkursu literackiego, który odbył się podczas Roku Bolesława Leśmiana w Zamościu. 

Gnieźnianin zajął I miejsce (m.in. za pięcioczęściowy poemat pt. „Re: Josef Neubauer” i wiersz „Re: Bolesław Leśmian”). Równorzędnie z Dawidem Jungiem pierwszym miejscem nagrodzono także Pawła Bienia. Na tegoroczną edycję przysłano niemalże 400 wierszy z całej Polski. 

W uzasadnieniu werdyktu Jury podkreśliło: „Nagrodzone i wyróżnione zostały wiersze bardzo różnorodne. Znajdziemy w nich zarówno poematy z rozbudowaną, wręcz narracyjną frazą przykuwającą uwagę rytmem i rozmachem poetyckiej wizji, jak i utwory nader lapidarne, zwięzłe, a przy tym niezwykle sugestywne, oparte na precyzyjnie zrealizowanych konceptach”. 

Po uroczystej gali honorującej laureatów leśmianowskich, odbyło się m.in. międzynarodowe sympozjum tłumaczy Bolesława Leśmiana z udziałem Marianny Kijanowskiej (Lwów), Mariana Polaka-Chlabicza (Nowy Jork) i Zbigniewa Dmitrocy. Spotkanie prowadziła Żaneta Nalewajk-Turecka z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Dawid Jung czytał swoje wiersze podczas „Reprintu wieczoru autorskiego z 1932 r. Poezje w leśmianowskim klimacie”. Całe wydarzenie stanowiło część trzydniowego festiwalu literackiego „Leśmianowska ulica poetycka”, którego główną ideą było przypomnienie, iż jeden z najsłynniejszych polskich poetów okresu międzywojennego mieszkał w Zamościu w latach 1922-1935, pracując na co dzień jako notariusz. W Zamościu powstały najpiękniejsze utwory Bolesława Leśmiana wydane w 1936 r. w tomie „Napój cienisty”. 

Wydarzenia wpisujące się w tegoroczne kalendarium leśmianowskie zorganizował Zamojski Dom Kultury przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Zamość. 

Komentarze

Aby dodać opinię należy się najpierw zalogować
Jeszcze nie dodano żadnej opinii

Copyright by Arsenał 2022

code by Software house Cogitech